Regionalfinal Mille Gruyère

Appenzell - 27.06.2020

Women

600 m

Mark RankAthleteClubBirthdateNationality 
2:15.31 11Lia BinderTV St. Peterzell11.02.13SUI 
2:17.97 51Luana CorciuloTV Teufen14.05.11SUI 
2:20.15 41Eve HowarthLAR Binningen23.04.12SUI 
2:22.27 71Jenisha RasanayagamLC Brühl Leichtathletik01.12.11SUI 
2:25.68 131Lilly SöllnerLC Brühl Leichtathletik09.12.11GER 
2:26.17 71Lena BoeschLC Brühl Leichtathletik17.01.12SUI 
2:37.55 161Anina JörgLC Brühl Leichtathletik26.05.11SUI 
2:42.03 141Fabienne OertleTV Herisau24.09.12SUI 
2:49.54 171Michaela PizzolTV St. Peterzell04.11.11SUI 

1000 m

Mark RankAthleteClubBirthdateNationality 
2:57.43 11Anna PfisterLV Zürcher Oberland18.06.07SUI 
3:08.50 11Danika SlitsAthlétisme Viseu-Genève17.04.05SUI 
3:08.85 11Giulia WirthLAG Gossau12.02.06SUI 
3:15.93 11Mira KnuchelTSV Galgenen17.08.08SUI 
3:19.60 41Alina SpiessLC Rapperswil-Jona05.04.07SUI 
3:20.46 21Seraina GmünderLAG Gossau06.08.05SUI 
3:20.69 21Janina GebsSTV Oberriet-Eichenwies14.03.06SUI 
3:21.06 31Sarina LittmannBTV Aarau Athletics25.12.05SUI 
3:23.84 21Amélie SaillenCABV Martigny30.10.08SUI 
3:24.10 31Ramona MuffTSV Galgenen27.06.06SUI 
3:24.76 51Aurora De MarcoAS Monteceneri18.12.07SUI 
3:25.16 41Sofia RyserLC Schaffhausen29.07.06SUI 
3:27.04 61Julie SaillenCABV Martigny01.06.06SUI 
3:28.18 41Valérie StalderTV Muttenz athletics02.07.08SUI 
3:28.91 61Amelie WillaertLGB Bodensee13.04.07SUI 
3:30.78 71Linda RutzLeichtathletik-Club Dübendorf30.07.07SUI 
3:32.35 51Jael DommenLC Schaffhausen28.04.08SUI 
3:34.28 21Charleen KrienbühlLGB Benken05.03.09SUI 
3:34.29 81Nina WüstLAG Gossau18.10.07SUI 
3:34.30 61Jana KluserSTV Oberriet-Eichenwies12.09.08SUI 
3:34.34 31Romina RoosTV Muttenz athletics05.04.09SUI 
3:34.84 41Ambra CorciuloTV Teufen23.03.09SUI 
3:36.14 51Nora KrügelLC Brühl Leichtathletik25.07.09SUI 
3:36.94 101Loreen SieberSTV Au SG14.10.07SUI 
3:40.43 71Lorena InauenLR TV Appenzell09.06.08SUI 
3:40.97 21Leona ZweifelLAG Gossau20.03.10SUI 
3:41.09 131Nesa SchillerLA Speicher22.04.07SUI 
3:41.26 81Emmy WederSTV Au SG26.08.08SUI 
3:41.43 141Elin LoherSTV Oberriet-Eichenwies29.04.07SUI 
3:41.71 71Noemie GächterLGB Bodensee14.07.06SUI 
3:41.89 91Moana SchönenbergerTV Teufen05.11.08SUI 
3:42.17 161Nina SteingruberTV Herisau23.01.07SUI 
3:43.27 61Aino LoherSTV Oberriet-Eichenwies29.07.09SUI 
3:43.28 71Livia AschwandenLGB Benken11.04.09SUI 
3:43.61 171Chanel Kläuikids+athletics12.08.07SUI 
3:44.69 81Vanessa IngrossoLAG Gossau27.07.06SUI 
3:45.07 8Jael SchellingLV Zürcher Oberland29.05.09SUI 
3:45.31 121Aïsha FlickTV Herisau16.04.08SUI 
3:45.78 181Nadine MockLR TV Appenzell18.11.07SUI 
3:46.26 31Emelie JonssonTSV Galgenen14.06.10SWE 
3:46.70 191Laura GermannLAG Gossau09.03.07SUI 
3:47.58 91Joya SieberLC Brühl Leichtathletik19.10.06SUI 
3:48.18 91Melissa ZächSTV Oberriet-Eichenwies17.10.09SUI 
3:49.26 41Giada AlberghiLC Schaffhausen22.03.10SUI 
3:49.83 101Riana FrickLAG Gossau30.06.09SUI 
3:50.91 101Zoe FürstTV Kloten LA23.09.06SUI 
3:50.92 51Nayra ZündLA Speicher28.07.10SUI 
3:52.00 121Nadia GeserLAG Gossau21.07.06SUI 
3:53.28 61Mae HowarthLAS Old Boys Basel03.08.10SUI 
3:54.31 71Yehla CaluoriLAG Gossau12.08.10SUI 
3:55.01 121Debora GranwehrLGB Bodensee21.01.09SUI 
3:55.63 81Savannah HornerStade Genève05.11.10SUI 
3:55.92 131Lynn MeisterLC Schaffhausen22.02.09SUI 
3:56.59 141Leyla TemiztürkLAG Gossau03.07.09SUI 
3:56.67 181Leony AndereggLC Schaffhausen03.03.08SUI 
3:57.41 131Cäcilia NebelLGB Benken25.10.06SUI 
3:59.40 191Nora RüediLGB Bodensee11.08.08SUI 
3:59.51 231Alina SchmutzLGB Benken03.10.07SUI 
3:59.77 241Ronja DiethelmTV Teufen11.12.07SUI 
4:02.03 201Lia SteingruberTV Herisau01.10.08SUI 
4:04.06 211Elin FehrLC Brühl Leichtathletik16.02.08SUI 
4:04.13 221Ladina SelinerLGB Benken02.07.08SUI 
4:06.02 241Elena EugsterLC Brühl Leichtathletik23.04.08SUI 
4:07.19 201Laura AuerLV Zürcher Oberland25.08.09SUI 
4:08.94 131Elin WederSTV Au SG08.09.10SUI 
4:09.70 251Malena BuchmannLR TV Appenzell06.05.08SUI 
4:10.20 161Valentina SlanziLC Schaffhausen13.10.10SUI 
4:13.52 221Savina StürmLAG Gossau14.12.09SUI 
4:16.42 171Fabia MazzaroLGB Bodensee10.03.10SUI 
4:19.51 261Mia AbeggLGB Benken27.04.08SUI 
4:22.28 281Lena DietrichTV Herisau21.08.07SUI 
4:22.82 251Valentina MorgerSTV Au SG14.02.09SUI 
4:24.29 181Nadine OertleTV Herisau12.04.10SUI 
4:27.32 271Rebekka FähLGB Benken14.05.09SUI 
4:36.10 301Emilia NebelLGB Benken04.01.09SUI 
4:43.01 201Elina MockLR TV Appenzell08.08.10SUI 

Men

600 m

Mark RankAthleteClubBirthdateNationality 
2:11.16 31Philip JonssonTSV Galgenen07.08.12SWE 
2:16.44 131Noah DörkLC Brühl Leichtathletik25.03.11GER 
2:31.85 141Luis Angel Vargas SalcedoLGB Bodensee18.01.11SUI 

1000 m

Mark RankAthleteClubBirthdateNationality 
2:51.71 11Nicola FattoriniAS Monteceneri30.03.06SUI 
2:52.32 21Colin ZumbühlTV Sarnen LA10.10.06SUI 
2:57.85 11Marc PfisterLV Zürcher Oberland20.02.07SUI 
2:58.47 31Gioele De MarcoAS Monteceneri10.02.06SUI 
2:59.15 41Cedric HugTV Herisau17.07.06SUI 
3:00.08 51Lorin Länzlingerkids+athletics30.12.06SUI 
3:00.32 21Nico KalbererTV Teufen28.02.07SUI 
3:01.08 11Roman FrischknechtTV Teufen18.04.05SUI 
3:01.86 31Samuel RuffenerLLT Oberwallis25.01.07SUI 
3:02.18 31Levin VonlanthenFun and Run Thun26.09.05SUI 
3:02.49 41Fabrice BätscherFun and Run Thun17.01.07SUI 
3:04.55 11Jannis GreileLC Regensdorf13.09.08SUI 
3:06.73 21Leano FreyTV Eschlikon20.11.08SUI 
3:07.43 71Joel HegnerTSV Galgenen09.03.06SUI 
3:07.68 81Philipp LandoltLV Zürcher Oberland08.01.06SUI 
3:08.14 51Anish WeberLC Schaffhausen15.09.07SUI 
3:08.76 91Elia MaggettiVIRTUS Locarno18.05.06SUI 
3:10.40 101Noah CresciniAS Monteceneri13.07.06SUI 
3:14.64 111Erwin MettlerTV Herisau29.06.06SUI 
3:15.82 121Vanja KöpfliLR TV Appenzell27.01.06SUI 
3:15.87 131Luca BürgiLAG Gossau21.03.06SUI 
3:16.47 31Ryan GrobTV Thalwil19.03.08SUI 
3:17.57 141Valentin MettlerTV Herisau19.02.06SUI 
3:17.70 41Nino CamiuTV Teufen22.09.08SUI 
3:17.75 51Silvan GeserLAG Gossau17.01.08SUI 
3:19.10 61Mauro BuchsFun and Run Thun20.02.08SUI 
3:20.93 71Tim SchneiderLC Brühl Leichtathletik05.06.08SUI 
3:21.25 11Loris KnuchelTSV Galgenen30.06.10SUI 
3:22.55 11Theo RutzLeichtathletik-Club Dübendorf19.09.09SUI 
3:23.29 21Max WollscheidLC Regensdorf07.06.09SUI 
3:26.47 161Sergio LimoneLR TV Appenzell09.02.06SUI 
3:27.53 41Joa GächterSTV Oberriet-Eichenwies10.07.09SUI 
3:28.37 81Sergio ManserLR TV Appenzell30.03.08SUI 
3:28.66 31Luca BinderTV St. Peterzell13.04.10SUI 
3:29.15 41Robin BrehmLC Brühl Leichtathletik17.10.10SUI 
3:29.36 91Fionn ZündLA Speicher11.05.08SUI 
3:31.29 71Timo GächterSTV Oberriet-Eichenwies29.11.07SUI 
3:31.73 171Ryan ForsterLAG Gossau27.11.06SUI 
3:34.47 71Lorin WirthlinLC Schaffhausen22.10.09SUI 
3:35.01 91Joel KüngTV Herisau20.05.07SUI 
3:35.33 101Nico BinderTV St. Peterzell06.09.08SUI 
3:35.52 111Yannick DörkLC Brühl Leichtathletik17.07.07GER 
3:38.13 81Lorin KochLR TV Appenzell25.06.09SUI 
3:39.03 61Léo Eric LoupLV Albis31.08.10SUI 
3:39.86 111Jannick KalbererTV Teufen06.12.08SUI 
3:40.42 71Samuel MaurerLC Meilen14.03.10SUI 
3:43.29 81Gian TenischLLT Oberwallis15.12.10SUI 
3:46.15 91Jannis SchönenbergerLAG Gossau26.02.10SUI 
3:47.76 91Jacy SöllnerLC Brühl Leichtathletik30.09.09GER 
3:48.20 111Mehdi BARIStade Genève17.09.10SUI 
3:49.05 101Nando SieberSTV Au SG21.09.09SUI 
3:54.73 141Tim GreileLC Regensdorf28.10.10SUI 
3:57.32 111Mattia KäppeliLC Brühl Leichtathletik12.03.09SUI 
3:59.39 131Jonas HutterLGB Bodensee14.10.09SUI 
4:00.01 151Silvan BrudererLC Brühl Leichtathletik22.07.08SUI 
4:06.94 171Ben AebiSTV Oberriet-Eichenwies02.07.10SUI 
4:10.92 201Raphael MorgerSTV Au SG07.08.10SUI 
4:12.54 211Christian GächterLGB Bodensee23.06.10SUI 
4:13.29 141Jevin-llon Da RasanayagamLC Brühl Leichtathletik03.06.09SUI 
4:23.77 151Alessio RempflerLR TV Appenzell06.06.09SUI 
4:53.01 161Jayden-Chinedu BreuLC Brühl Leichtathletik04.08.09SUI